1logo

Wydarzenia
czwartek, 09 marca 2017 15:07

Archiwum strony internetowej

Niniejszy serwis stanowi Archiwum Internetowego Serwisu Informacyjnego Miasta i Gminy Murowana Goślina.
Stan na dzień 9 marca 2017 r.

Aktualny Internetowy Serwis Informacyjny prowadzony przez Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina dostępny jest pod adresem:
www.murowana-goslina.pl

czwartek, 09 marca 2017 10:49

Śnieżyce już za tydzień

18-19 marca będzie w tym roku najlepszym terminem na podziwianie apogeum kwitnienia śnieżyc w Śnieżycowym Jarze. Tak przewiduje i podpowiada Jan Andrzejczyk, leśniczy z Uchorowa. Śnieżyce już kwitną, ale pełen kobierzec kwiatów obserwować będzie można właśnie za tydzień.

 

wtorek, 07 marca 2017 12:11

Turniej ping-ponga

W niedzielę piątego marca odbył się pierwszy w tym roku turniej jednostek pomocniczych, czyli sołectw i osiedli samorządowych. Zgodnie z regulaminem zgłoszenia przyjmowane były do godz. 10.00, następnie o 11.00 (po przygotowaniu przez organizatorów tabeli rozgrywek) ruszyły mecze. Równocześnie na 8 stołach, dlatego co kilka minut znani byli zwycięzcy kolejnych potyczek, a tabela wypełniała się w zawrotnym tempie.

 

1 marca br. ogłoszony został przetarg na "Budowę dwóch parkingów buforowych typu P+R przy ul. Szkolnej i przy ul. Kolejowej w Murowanej Goślinie oraz przebudowę ul. Szkolnej w Murowanej Goślinie w ramach zadania pt. "Budowa Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego Murowana Goślina".

czwartek, 02 marca 2017 09:21

Każdy pretekst jest dobry!

Do biegania, chodzenia z kijami czy jakiejkolwiek innej aktywności – każdy pretekst jest dobry. Z tego założenia wychodzą mieszkańcy Murowanej Gośliny, którzy chętnie uczestniczą w rozmaitych wydarzeniach sportowych. Rok przestępny? Z tej okazji można urządzić „bieg przestępny” 29 lutego (tak było w roku 2016). Ale co zrobić z energią i zapałem, gdy w danym roku nie ma takiej daty w kalendarzu? Oczywiście wystarczy zrobić bieg „nieprzestępny”, a frekwencja będzie przynajmniej podobna, a zabawa równie dobra.

 

 

środa, 01 marca 2017 11:52

XXX Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej

27 lutego 2017 r. odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie, na którą przybyło 14 radnych (nieobecna Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Krystyna Przygońska). Podjęto następujące uchwały:

1. Uchwała w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2017 rok.

Łączna kwota dochodów budżetu gminy na 2017 rok zwiększa się o kwotę 38.352,32 zł
do kwoty 60.498.418,32 zł. Łączna kwota wydatków budżetu gminy na 2017 rok zwiększa się o kwotę 38.352,32 zł do kwoty 60.452.975,32 zł.

 

środa, 01 marca 2017 09:45

Sportowa Murowana

W Poznaniu, w sali ośrodka POSIR, odbyła się konferencja prasowa dziesiątej już gali MMA Slugfest oraz prezentująca kalendarz wydarzeń sportowych w gminie Murowana Goślina na rok 2017.

Za stołem prezydialnym zasiedli: Krzysztof Skrzypek - jeden z organizatorów Slugfest, Vahagn Petrosyan – cutman walk MMA, Dawid Pasternak (w walce wieczoru gali Slugfest 10 w Murowanej Goślinie zawodnik Gracie Barra Poznań skrzyżuje rękawice z doświadczonym Czechem - Arturem Jevseicikiem), Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański, Artur Walczak (były strongman, o którym znawcy mówią, że dysponuje monstrualną wręcz siłą), a także odpowiedzialny za kartę walk Łukasz Bosacki.

 

środa, 22 lutego 2017 09:30

Szlakiem pierwotnych granic miasta

W przedwiosenny dzień 19 lutego 2017 r. w Murowanej Goślinie odbył się kolejny „Spacer śladami historii”. Tym razem wędrówka wiodła szlakiem pierwotnych granic miasta, ukształtowanych w pierwszej połowie XV w., czyli po lokacji miasta. Duże zainteresowanie wśród spacerowiczów wzbudziła wschodnia pierzeja rynku, oglądana od strony ogrodów. Wąskie (na 2 pręty), długie parcele, wysokie strzeliste budynki to bezcenny przykład średniowiecznej architektury.

środa, 22 lutego 2017 09:17

Karnawałowo – folkowo

Koncerty karnawałowe Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie stały się już dobrą tradycją i na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. W tym roku odbyły się po raz trzynasty i choć liczba trzynaście jest od wieków uznawana za pechową, to koncerty były bardzo udane. Przypomnę, że od 2014 roku organizujemy dwa występy, ponieważ aula gimnazjum nie pomieściłaby wszystkich fanów naszej orkiestry. I tak też było w tym roku, w sobotę i niedzielę (16 i 17 lutego) gościliśmy prawie pięćset osób. Kapelmistrz Mateusz MJ Sibilski za każdym razem zaprasza jako gości innych artystów. 

wtorek, 21 lutego 2017 09:08

Granda trwa

Od 02.02.2017 w Bibliotece Publicznej MiG odbywają się cykliczne warsztaty dla dzieci w ramach projektu „Wielka granda w bibliotece”. Warsztaty mają na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci nieuczestniczących w edukacji przedszkolnej oraz integrację wielopokoleniową. Mali uczestnicy warsztatów wykonali już wizerunek bajkowego Tupcia Chrupcia metodą origami płaskiego, która doskonale wspomaga rozwój dzieci. 

czwartek, 16 lutego 2017 13:47

MALARKI w Galerii na Wzgórzach

W piątkowy wieczór 10 lutego 2017 r. w Galerii na Wzgórzach w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza” odbyło się otwarcie wystawy pt. „MALARKI”. Autorkami prac są Elżbieta Piechowiak i Wiesława Drożdż.

Panie związane są ze środowiskiem twórców plastyki w Obornikach. Prace pokazane na wystawie pochodzą w głównej mierze z okresu ich działalności w Obornickim Ośrodku Kultury w pracowni malarstwa. Postawę twórczą autorek cechuje determinacja w dążeniu do celu. Celem dla autorek było zostać malarkami.

 

6 lutego 2017 r. odbyła się XXIX Sesja zwołana w trybie nadzwyczajnym, w której uczestniczyło 13 radnych. Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Murowana Goślina do nowego ustroju szkolnego. Zgodnie z nowym prawem oświatowym sześcioletnia szkoła podstawowa staje się ośmioletnią szkołą podstawową.

czwartek, 02 lutego 2017 13:14

Czwarta wystawa Mobilnych

W sobotę 28 stycznia 2017 r. w „Galerii na Wzgórzach” w Klubie Osiedlowym Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie odbył się wernisaż prac fotografików mobilnych. Autorzy przysłali na wystawę ponad 150 fotografii wykonanych techniką wykorzystującą aparat telefoniczny smartfon z wbudowanym aparatem fotograficznym. Przypomnijmy, stąd nazwa grupy artystów fotografików "MOBILNI", ponieważ posługują się oni przy robieniu zdjęć wyłącznie telefonami. W naszej galerii gościmy artystów z całej Polski. 

30 stycznia br. odbyło się spotkanie Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej, w której wzięli udział wszyscy Radni RM, a przybyli także licznie nauczyciele oraz rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Na komisję burmistrz Dariusz Urbański skierował pod debatę uchwałę, zgodnie z którą uczniowie SP1 w najbliższych latach będą się uczyli w dwóch budynkach (SP1 i Gimnazjum nr 1). Ewentualne przeniesienie całej szkoły na ul. Mściszewską będzie możliwe w przyszłości tylko wówczas, jeśli liczba uczniów umożliwi naukę w tym budynku na jedną zmianę, a także budynek zostanie przystosowany do przyjęcia najmłodszych uczniów. 

1 lutego w południe rozpoczęliśmy zapisy na Mistrzostwa Polski Weteranów w Półmaratonie, które odbędą się 4 czerwca 2017 r. po raz 21 w Murowanej Goślinie.

środa, 01 lutego 2017 09:26

Ferie zimowe w ośrodku kultury trwają!

Cześć, witajcie! Jeszcze zdążycie się załapać na fajne zajęcia w Ośrodku Kultury przy ul. Mściszewskiej 10 w czasie ferii zimowych! Zobaczcie fotorelację z pierwszego dnia zajęć plastycznych „inaczej”. Działo się w dwóch pracowniach pod hasłem „Zimowe obrazy i robo-bałwany”. Uczestnicy warsztatów tworzyli fakturowe obrazy zimy za pomocą usypywanych na bristolach ziaren, soli, grochu i gniecionego papieru. Powstały wspaniałe pejzaże z wyobraźni.

Od wieków w Murowanej Goślinie zamieszkują rzemieślnicy. Chcąc zabezpieczyć własne interesy przedstawiciele jednego lub kilku podobnych zawodów organizowali się w stowarzyszenia zwane cechami. Do podstawowych zadań bractw należało reprezentowanie interesów członków wobec właścicieli miasta, ochrona przed konkurencją, porządkowanie hierarchii zawodowej (uczeń – czeladnik – mistrz), pilnowanie jakości towarów, kontrolowanie cen i ściganie oszustów. Członkowie cechów uczestniczyli także w życiu społecznym Gośliny podczas uroczystości miejskich, państwowych czy kościelnych.

 

wtorek, 31 stycznia 2017 10:09

Pamięci Kazimierza Karasiewicza

W środę 25 stycznia 2017 r. o godz. 12.00 w Szkole Podstawowej w Łopuchowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać śp. Kazimierza Karasiewicza. Inicjatorami odsłonięcia tablicy właśnie w Łopuchowie była również rodzina Kazimierza Karasiewicza, głównie siostrzenica Elżbieta Zastrożna wraz z mężem Bogusławem. Samo miejsce odsłonięcia tablicy zaproponował pochodzący z Łopuchowa Wójt Czerwonaka Jacek Sommerfeld. Pierwsze rozmowy miały miejsce już kilka lat temu, szkoła prowadzona była wtedy przez fundację. Ostatecznie współpraca ze Stowarzyszeniem Przyjaciele Łopuchowa, które od dwóch lat prowadzi Szkołę Podstawową w Łopuchowie, pozwoliła doprowadzić projekt do finału.

         

wtorek, 31 stycznia 2017 08:04

Łączy nas historia

„Jako, że pamięć rzeczy ludzkich szybko przemija, przeto słusznym jest zwyczaj utrwalania na piśmie ważniejszych zdarzeń, aby przekazać ich znaczenie następnym pokoleniom (…) niosąc przesłanie zgody i jedności naszej miejscowości.” – tak rozpoczynał się Akt Pamiątkowy, jaki uczestnicy spotkania i wystawy „Łączy nas historia” własnoręcznie podpisali i zamknęli wraz z osobistymi pamiątkami na 25 lat w Kapsule Czasu – a więc do 2042 roku. Wszystko to odbywało się 20 i 21 stycznia b.r. – dokładnie w pięciolecie otwarcia świetlicy wiejskiej w Rakowni.

 

czwartek, 26 stycznia 2017 10:54

Ostatnie dźwięki kolęd

W niedzielę 22 stycznia w kościele farnym w Murowanej Goślinie wybrzmiały ostatnie już dźwięki kolęd. W koncercie zorganizowanym przez MGOKiR i parafię pw. św. Jakuba Apostoła wystąpiły zespoły chóralne: Chór Dziecięcy "Canzona", Canzona Kameralna, Canzona-Absolwent pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej i Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej z akompaniamentem Weroniki Jarzyńskiej.

Strona 1 z 25

Używamy ciasteczek (cookies) aby ciągle udoskonalać naszą stronę. Pliki cookies nie stanowią zagrożenia dla Twojego komputera. Aby nie akceptować tych plików, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Akceptuję pliki cookie z portalu murowana-goslina.pl.

EU Cookie Directive Module Information