1logo

Z miasta
środa, 01 marca 2017 11:52

XXX Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej

27 lutego 2017 r. odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie, na którą przybyło 14 radnych (nieobecna Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Krystyna Przygońska). Podjęto następujące uchwały:

1. Uchwała w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2017 rok.

Łączna kwota dochodów budżetu gminy na 2017 rok zwiększa się o kwotę 38.352,32 zł
do kwoty 60.498.418,32 zł. Łączna kwota wydatków budżetu gminy na 2017 rok zwiększa się o kwotę 38.352,32 zł do kwoty 60.452.975,32 zł.

 

środa, 22 lutego 2017 09:30

Szlakiem pierwotnych granic miasta

W przedwiosenny dzień 19 lutego 2017 r. w Murowanej Goślinie odbył się kolejny „Spacer śladami historii”. Tym razem wędrówka wiodła szlakiem pierwotnych granic miasta, ukształtowanych w pierwszej połowie XV w., czyli po lokacji miasta. Duże zainteresowanie wśród spacerowiczów wzbudziła wschodnia pierzeja rynku, oglądana od strony ogrodów. Wąskie (na 2 pręty), długie parcele, wysokie strzeliste budynki to bezcenny przykład średniowiecznej architektury.

środa, 18 stycznia 2017 09:23

XXVIII Zwyczajna Sesja Rady Miejskiej

17 stycznia 2017 r. odbyła się pierwsza w tym roku sesja Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie, w której uczestniczyli wszyscy radni.

Przewodniczący Klubu Radnych Rozwój Ziemi Goślińskiej Wiesław Kaniecki przedstawił uchwałę klubu informującą o rozwiązaniu klubu. Również Przewodniczący Klubu Radnych Nowoczesna Gmina Błażej Kaźmierczak odczytał uchwałę o rozwiązaniu klubu, który reprezentuje. Radny Michał Hałas poinformował, że w dniu 16 stycznia 2017 r. został powołany Klub Radnych Nowoczesny Rozwój Ziemi Goślińskiej w składzie: Hałas Michał, Kaniecki Wiesław, Kaźmierczak Błażej, Krauze Dawid, Ogrodnik Agnieszka, Pawlak Tomasz, Pędziński Szymon, Przygońska Krystyna, Rogowski Michał, Sommerfeld Leszek, Strykowski Konrad. Przewodniczącym Klubu został Radny Michał Hałas.

 

 

poniedziałek, 16 stycznia 2017 15:43

Mamy rekord!

Sztab WOŚP w Murowanej Goślinie zebrał w sumie 63 554,60 zł. Najdroższymi gadżetami na aukcji okazały się: markowe pióro z napisem „Murowana Goślina” podarowane przez burmistrza Dariusza Urbańskiego (1000 zł) oraz wyczynowy rower BMX, zbudowany specjalnie na 25. Finał WOŚP przez mieszkańców naszej gminy – Jakuba Janiszewskiego i jego syna Wojtka. Oto co napisał szef goślińskiego sztabu Tomek Mizgier, na gorąco, jeszcze w nocy, po zakończeniu 25. Finału WOŚP:

 

 

piątek, 30 grudnia 2016 13:55

90 lat pani Zofii

Ostatnią jubilatką roku 2016 była pani Zofia Schiel z Długiej Gośliny, która 24 grudnia obchodziła okrągłą 90-tą rocznicę urodzin. Urzędowi goście tj., burmistrz Dariusz Urbański wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Aleksandrą Pilarczyk oraz Kamilem Grzebytą odwiedzili panią Zofię 20 grudnia.

Jubilatka swoje życie związała z Długą Gośliną – tu wyszła za mąż, zajmowała się domem i wychowywała 4 dzieci. Z dumą podała, że ma już 7 wnuków, 6 pra- i 3 praprawnuków, którzy ją często odwiedzają.

 

czwartek, 29 grudnia 2016 08:23

Cześć i chwała bohaterom!

We wtorek 27 grudnia 2016 r. cała Wielkopolska czciła pamięć Powstańców Wielkopolskich. W naszej gminie również odbyły się obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na placu Powstańców Wielkopolskich przed pomnikiem zgromadzili się: władze samorządowe, uczniowie i dyrekcje szkół, członkowie stowarzyszeń, strażacy, poczty sztandarowe i mieszkańcy. Wieniec od społeczeństwa miasta i gminy złożyli: Burmistrz Dariusz Urbański, Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski, Wiceburmistrz Krzysztof Oczkowski i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kaniecki. Wspólnym śpiewaniem hymnu uczczono pamięć powstańców. Kibice Lecha Poznań odpalili race wznosząc okrzyk „Cześć i chwała bohaterom!”

poniedziałek, 26 grudnia 2016 12:40

Wielki sukces Gośliniaka !

Marek Szewczyk, artysta rzeźbiarz, mieszkaniec naszej gminy, znany z plenerów rzeźbiarskich i malarskich oraz wystaw zbiorowych i indywidualnych w goślińskich galeriach sztuki zajął pierwsze miejsce w konkursie głównym 11 Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej STIHL POZNAN ICE FESTIVAL.

środa, 21 grudnia 2016 12:43

XXVII Zwyczajna Sesja Rady Miejskiej

 

20 grudnia 2016 r. odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej w bieżącym roku. Rada Miejska obradowała w pełnym składzie i podjęła następujące uchwały:

W niedzielę 18 grudnia 2016 roku na placu Powstańców Wielkopolskich w Murowanej Goślinie odbył się IV Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji.

W czwartek 15 grudnia 2016 r. ok godz. 17.30 na terenie całej gminy rozległ się głośny dźwięk syren. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego (SKKM) zadysponowało wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) z terenu gminy Murowana Goślina do pożaru kościoła parafialnego p.w. św. Tymoteusza w Białężynie. Strażacy w zawrotnym tempie udali się na miejsce zdarzenia. Miejscowi mieszkańcy zaniepokojeni liczbą nadjeżdżających pojazdów strażackich zauważyli wydobywający się z kościoła dym. 

 

We wrześniu jako Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie zostaliśmy zaproszeni do SZKOŁY DIALOGU - projektu edukacyjnego realizowanego przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, którego celem jest pogłębianie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny

piątek, 16 grudnia 2016 12:35

Nagrodzeni za empatię

"Razem bez barier". Takie właśnie hasło towarzyszyło młodzieży
z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie przez ostatnie tygodnie. Uczniowie klasy interdyscyplinarnej „Hipolit” przyglądali się przestrzeni Murowanej Gośliny i tak powstał cykl lekcji wychowawczych. Wykorzystując wcześniej przygotowaną makietę, smartfony oraz google maps młodzi ludzi stworzyli platformę, na której pokazują nie tylko bariery przestrzenne w Murowanej Goślinie, ale proponują możliwe rozwiązania. Nasza współpraca z „Jedną Chwilą” wzmocniła
w nas przekonanie, że nie możemy być obojętni na tych, którzy różnią się od nas stopniem sprawności. Kilka tygodni temu zostaliśmy zauważeni i nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie dla innowacyjnych nauczycieli „Mentor Roku”. Przestrzeń naszej sali w Gimnazjum nr 1 wzbogaci się niebawem o nowoczesną tablicę interaktywną oraz nowy projektor.

piątek, 16 grudnia 2016 11:55

MUROWANA (re) AKTYWACJA w Lublinie

20 grudnia 2016 r. odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej w bieżącym roku. Rada Miejska obradWspólny projekt Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej oraz Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie "Nakręćmito! MUROWANA (re) AKTYWACJA" realizowany w ramach Programu Równać Szanse Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności został wybrany jako jeden z finałowej dwudziestki projektów z całej Polski na Ogólnopolską Giełdę Projektów organizowaną przez Narodowe Centrum Kultury w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.owała w pełnym składzie i podjęła następujące uchwały:

Szlachetna Paczka, to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Dzięki wolontariuszom i darczyńcom rodziny włączone do projektu otrzymują na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia Paczkę z artykułami odpowiadającą ich indywidualnym potrzebom.

środa, 14 grudnia 2016 09:53

Jarmark Mikołajkowy w drugiej odsłonie

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Niemiec. Najstarszy jarmark odbywa się w Dreźnie i ma ponad 500 lat. Po raz drugi nasz ośrodek kultury wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Zielone Wzgórza” zorganizował Jarmark Mikołajkowy. Punktem rozpoznawczym była jak co roku wspaniała choinka, wokół której rozstawiane są stragany. Na straganych królowało rękodzieło, wspaniałe i niepowtarzalne ozdoby świąteczne, biżuteria i pierniki.

środa, 14 grudnia 2016 09:28

25 finał WOŚP

Przyszłoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie w Murowanej Goślinie wyjątkowy z kilku względów. Przede wszystkim będzie obchodził jubileusz - 25 lat, od kiedy instrumenty orkiestry wydały pierwsze dźwięki, po drugie ze względu na rekordową liczbę wolontariuszy, którzy będą kwestować na ten szczytny cel, a także ze względu na wyjątkową aukcję, która odbędzie się w dniu wielkiego finału, czyli 15 stycznia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie.

piątek, 09 grudnia 2016 10:53

Choinkę ubrali wspólnie

W większości polskich miast na rynkach już przybrano świąteczne choinki. Tak stało się także w Murowanej Goślinie, jednak w tym mieście burmistrz nie chciał odbierać dzieciom frajdy z przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

Dokładnie w dniu 90-tych urodzin Panią Gabrielę Smogór odwiedzili goście z Urzędu Miasta – Burmistrz Dariusz Urbański, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Aleksandra Pilarczyk oraz przedstawiciel Biura Komunikacji Społecznej Kamil Grzebyta.

Jubilatka całe życie związana jest z gminą – urodziła się w Łopuchowie, wyszła za mąż za mieszkańca Murowanej Gośliny i  mieszka w naszym mieście od 1984 r.

piątek, 25 listopada 2016 10:02

Dzień pracownika socjalnego

Dzień 21 listopada każdego roku jest dla Ośrodka Pomocy Społecznej szczególny. W tym dniu obchodzimy nasze święto – święto wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Zostało ono ustanowione w 1990 roku na mocy ustawy o pomocy społecznej. Z tej okazji p. Dariusz Urbański złożył nam serdeczne życzenia satysfakcji z wykonywania pracy; pracy niełatwej, w której każdego dnia spotykamy się z nieszczęściem, biedą i chorobą drugiego człowieka.

Jednak wbrew pozorom - to piękny zawód: pracownik socjalny służy, doradza, wspiera, pomaga, aktywizuje, motywuje, edukuje, mediuje, negocjuje.... Można by długo wymieniać to wszystko czym się zajmuje pracownik socjalny. Na końcu tej listy jest pomoc finansowa, z którą najczęściej jest utożsamiany. To, co najistotniejsze: pomaga drugiemu człowiekowi, wtedy kiedy tej pomocy potrzebuje najbardziej.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Murowanej Goślinie rozpoczęły się w dniu 11 listopada uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Mszę św. koncelebrowali goślińscy kapłani: Proboszcz ks. Sławomir Jessa, Proboszcz ks. dziekan Marek Chmara, Proboszcz ks. Jan Kwiatkowski i ks. Łukasz Abram.

Strona 1 z 8

Używamy ciasteczek (cookies) aby ciągle udoskonalać naszą stronę. Pliki cookies nie stanowią zagrożenia dla Twojego komputera. Aby nie akceptować tych plików, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Akceptuję pliki cookie z portalu murowana-goslina.pl.

EU Cookie Directive Module Information