1logo

Ważne
czwartek, 09 marca 2017 15:07

Archiwum strony internetowej

Niniejszy serwis stanowi Archiwum Internetowego Serwisu Informacyjnego Miasta i Gminy Murowana Goślina.
Stan na dzień 9 marca 2017 r.

Aktualny Internetowy Serwis Informacyjny prowadzony przez Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina dostępny jest pod adresem:
www.murowana-goslina.pl

piątek, 20 stycznia 2017 13:31

Spotkanie Noworoczne 2017 r.

- Istnieją przesądy, że przestępne lata, a takim był rok 2016, nie dosyć, że mają 1 dzień więcej, to są też gorsze, pechowe. Cześć z Nas zapewne cieszy się, że już minął, inni żałują, ale wszyscy spoglądają z nadzieją w nowy 2017 rok – tymi słowami Arkadiusz Bednarek, kierownik biura komunikacji społecznej UMIG rozpoczął Spotkanie Noworoczne, które odbyło się w auli Gimnazjum nr 1 w dniu 19 stycznia br.

 

czwartek, 19 stycznia 2017 19:14

Najpiękniejsza orkiestra świata

Za nami 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 15 stycznia br. na ulicach naszej gminy pojawiło się 48 wolontariuszy (rekord), którzy zbierali datki na cele charytatywne. W tym roku w naszej gminie padła rekordowa kwota - udało się zebrać 64.673,16 tysiące złotych (kwota ostatecznie przeliczona), to ponad 16 tysięcy złotych więcej niż w ubiegłym roku! Zebrano jeszcze 57,32 euro; 43,51 funtów. Pieniądze do końca stycznia zostaną przelane na konto orkiestrowe „dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”.

Tegoroczny, jubileuszowy finał najpiękniejszej orkiestry świata, która pod kierunkiem Jurka Owsiaka zagrała w naszej gminie po raz 24.(gramy od 2. finału) przedstawiamy w krótkich relacjach:

 

sobota, 10 grudnia 2016 12:28

Pierwsza pomoc w szkole podstawowej

Udzielanie pierwszej pomocy nie należy do łatwych czynności. Jednak poprzez naukę i praktyczne ćwiczenia można nabyć nawyki i pewność siebie w ratowaniu życia. Obowiązek udzielania pierwszej pomocy ma każdy z nas, nie tylko wynikający z norm prawnych, lecz przede wszystkim z człowieczeństwa. Przyswajanie niezbędnej wiedzy i umiejętności praktycznych pozwala na podjęcie skutecznych działań ratujących ludzkie życie. Czasami wystarczy niewiele, żeby zrobić bardzo wiele i zostać bohaterem. Dlatego też rozpoczęła się seria pokazów udzielania pierwszej pomocy wraz z prezentacjami i ćwiczeniami w szkołach podstawowych i przedszkolach na terenie Gminy Murowana Goślina.

 

czwartek, 08 grudnia 2016 11:38

Dodatkowe oświetlenie na rondzie Kombatantów

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu poinformował UMiG w Murowanej Goślinie, że do dnia 15 grudnia br. na rondzie Kombatantów (obwodnica, zjazd na Oborniki; DW196 – DW187) zostaną zamontowane znaki aktywne U-3a (fala świetlna) w liczbie 12 sztuk.

Z wnioskiem o dodatkowe oświetlenie tego ronda wystąpił wiosną bieżącego roku burmistrz Dariusz Urbański. Po wypadkach komunikacyjnych, które miały miejsce na rondzie, konieczne było jego dodatkowe oznaczenie, wyposażenie w sygnalizację ostrzegawczą, aby uniknąć kolejnych niebezpiecznych zdarzeń.

 

piątek, 25 listopada 2016 10:00

XXVI Zwyczajna Sesja Rady Miejskiej

 

 

            Wszyscy radni Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie przybyli 22 listopada br. na XXVI Zwyczajną Sesję Rady Miejskiej, na której podjęli następujące uchwały:

1. Uchwała w sprawie nadania nazwy ulicy w Mściszewie.

Nadaje się drodze gminnej w Mściszewie, położonej w granicach działki nr 42 (część działki), 50/21, 50/29 nazwę ulicy „Rumiankowa”. Nazwa ulicy została zaproponowana przez Radę Sołecką Mściszewa.

2. Uchwała w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na rok 2017.

3. Uchwała w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych na 2017 rok.

 

środa, 23 listopada 2016 14:27

Finał turnieju jednostek pomocniczych

20 listopada starły się w siatkarskich rozgrywkach sołectwa i osiedla gminy Murowana Goślina. Aż 16 drużyn zgłosiło udział w ostatnim tegorocznym turnieju jednostek pomocniczych, z czego ostatecznie w hali widowiskowo-sportowej stawiło się 12 drużyn. Mecze odbywały się na trzech wydzielonych boiskach, a najważniejszymi zasadami określonymi w regulaminie turnieju były: mecz do dwóch wygranych setów (do 15 punktów, z minimum dwupunktową przewagą) oraz ewentualny trzeci set do 11 punkktów. Mecze odbywały się w czterech grupach. Następnie drużyny sołectw i osiedli na podstawie tabeli przechodziły do dalszych rozgrywek o miejsca  1-4, 5-8 i 9-12. W ten sposób wyłoniono klasyfikację, w której kolejno (od najlepszej drużyny) uplasowały się: osiedle nr 4, Rakownia, Długa Goślina, osiedle nr 1, Kamińsko, Raduszyn, Uchorowo, Głębocko, Złotoryjsko, Łopuchowo i na ostatnich dwóch miejscach osiedle nr 5 oraz Białężyn.

 

poniedziałek, 14 listopada 2016 13:49

Budżet podpisany

W ustawowym terminie burmistrz Dariusz Urbański w obecności swojego zastępcy Krzysztofa Oczkowskiego oraz Skarbnik Gminy Romany Dudek podpisał Budżet Gminy Murowana Goślina na rok 2017.

Prezentacja budżetu odbędzie się na wspólnym spotkaniu Komisji Gospodarczej i Oświatowo-Społecznej 29 listopada br.

 

poniedziałek, 14 listopada 2016 10:38

Uczniowie pomogli bezdomnym psiakom!

„Jesteś na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”

(„Mały Książę” fr. rozdz. XXI)

         To motto przyświeca charytatywnej pomocy, jakiej udzielają już tradycyjnie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie oraz ich niezwykli rodzice, bezdomnym i bezpańskim psom. W ubiegłym roku otoczyliśmy kompleksową opieką porzucone i zmaltretowane polskie owczarki podhalańskie. Jesienią br. dzieci zbierały karmę dla bezdomnych zwierząt i mimo, iż ich szkoła jest niewielka, to ogromne serducha zebrały prawie 300 kg karmy, a także zabawki, miski, smycze itp.

      

poniedziałek, 12 września 2016 11:18

Z Murowanej na Saharę!

Ponad pół tysiąca osób biegało, maszerowało i jeździło rowerami na stadionie w Murowanej Goślinie, aby zebrać fundusze na szczytny cel. Dzięki fantastycznej akcji udało się zebrać ponad 12 tys. zł na operację małej Oliwki. W V 12-Godzinnym Biegu Charytatywnym padły aż trzy rekordy: finansowy, frekwencyjny i dystansu.

543 osób postanowiło towarzyszyć Andrzejowi Ludzkowskiemu, który przez 12 godzin biegał na stadionie, a także Monice Gierszendorf, która tyleż samo maszerowała z kijkami. Dzieci, starsi, a także osoby na wózkach, a nawet – w napadzie dobrego nastroju – dorosły na dziecięcym rowerku. Nie ważne jak, byle kręcić kolejne kółka i dopisywać do listy.

4673 km. Tyle pokonali w sumie wszyscy uczestnicy imprezy. Tradycyjnie szukaliśmy na mapie świata odpowiednika tego dystansu. Ze względu na wczorajszą pogodę najodpowiedniejsza wydaje się Mauretania, a dokładniej Bir Umm Karajn w pobliżu zachodniej granicy Sahary, który to region znany jest z upalnego i suchego klimatu. Temperatura była tam wczoraj dokładnie taka, jak u nas. Z Murowanej Gośliny mamy do tego miejsca 4665 km (z małą przeprawą przez Morze Śródziemne rzecz jasna). Wujek google pokazuje, że piesza wędrówka powinna zająć 908 godzin. Nam, dzięki pracy zespołowej, zajęła zaledwie 12 h! Teraz pozostaje jedynie wyszorować się i wypłukać z butów pustynny piach… A raczej czarny pył z bieżni stadionu, który szczelnie oklejał uczestników, oznaczając najgrubszą warstwą najbardziej aktywnych.

 

wtorek, 06 września 2016 12:14

Dożynki Gminne w Uchorowie

Dożynki to prastara uroczystość głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i w kulturze polskiej wsi. Święto plonów to kontynuacja i ślad dawnych obrzędów, mających zapewnić urodzaj w przyszłym roku. Zmieniała się polska wieś, przez lata i przez wieki ale to co, w tym święcie było najważniejsze pozostało - i nadal jest istotą dożynek: dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i szacunek dla chleba.

 

wtorek, 06 września 2016 11:14

Niewielu pamięta

Dzień Solidarności i Wolności został ustanowiony przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku świętem państwowym w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zainicjował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

W tym roku minęło trzydzieści sześć lat od daty podpisania porozumień sierpniowych. W kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa dniu 31 sierpnia została odprawiona msza św. w intencji Solidarności i Wolności. W homilii ks. dziekan Marek Chmara nawiązał do ewangelii, napiętnował podziały, które są w naszym kraju na każdym szczeblu, także tym naszym lokalnym. Po mszy Orkiestra Dęta OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego zaprosiła na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

 

piątek, 08 lipca 2016 11:05

Goście z Oszmiany

W pierwszych dniach lipca gościliśmy w Murowanej Goślinie już po raz kolejny dorosłych mieszkańców tego pięknego miasteczka. Jak zwykle pod przewodnictwem ks. Jana Puzyny 49 osób przyjechało do nas z wizytą. Program ich pobytu był niezwykle napięty, ale też ciekawy.

Goście pierwszego dnia zostali zaproszeni przez burmistrza Dariusza Urbańskiego do Torunia, które jest jego miastem rodzinnym. Burmistrz wraz z całą grupą udał się do tego pięknego miasta, będąc jednocześnie jej przewodnikiem. 

 

 

środa, 15 czerwca 2016 10:57

Spalanie odpadów w domowych kotłowniach

W związku z częstymi zgłoszeniami do Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina dotyczącymi spalania odpadów komunalnych w domowych piecach, przypominamy, iż spalanie odpadów to najgorsza i najbardziej szkodliwa dla zdrowia forma „zagospodarowania” odpadów. (...) Pamiętajmy, że przypadki spalania śmieci należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie. Zgłoszenia należy dokonać niezwłocznie po zaobserwowaniu spalania odpadów podając dokładną lokalizację zdarzenia.

               

17 maja Samorząd Województwa Wielkopolskiego zawarł umowę z naszą LGD na realizację LSR.  W imieniu  Samorządu Województwa Wielkopolskiego umowę podpisywał Wicemarszałek, Pan Krzysztof Grabowski, ze strony LGD Kraina Trzech Rzek – prezes Małgorzata Najdek.

 

czwartek, 28 kwietnia 2016 10:48

Sesja absolutoryjna

26 kwietnia 2016 r. odbyła się XX Zwyczajna Sesja Rady Miejskiej, której głównym punktem było udzielenie Burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 rok.

Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2016-2022 opracowana przez LGD Kraina Trzech Rzek dla obszaru gmin Oborniki, Murowana Goślina Ryczywół i Suchy Las, została wybrana do finansowania przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Wysoka liczba punktów otrzymana przy ocenie operacji sprawiła, że możemy w pełni wykorzystać planowany budżet, tj. już wkrótce 9 mln. zł. trafi do przedsiębiorców, stowarzyszeń oraz samorządów z obszaru działania LGD Kraina Trzech Rzek. Nasz obszar może liczyć na wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020).

 

poniedziałek, 11 kwietnia 2016 11:34

35-lecie Cechu

Cech Rzemieślników Kupców i Przedsiębiorców w Murowanej Goślinie świętował swoje 35. urodziny. Obchody Jubileuszu odbyły się 1 kwietnia w restauracji Gościniec Winnica w Sławicy. Ceremonię otworzył Starszy Cechu Jerzy Pędziński, następnie tradycyjnie przedstawiono historię goślińskiego rzemiosła oraz wysłuchano wystąpień przedsiębiorców i reprezentantów samorządów. Wśród nich byli burmistrz Dariusz Urbański i Przewodniczący Rady Miejskiej Konrad Strykowski, którzy na ręce Starszego Cechu złożyli podziękowania za wieloletni wkład przedsiębiorców w rozwój gminy i kształtowanie młodzieży. Po wystąpieniach uhonorowano przedsiębiorców, którzy wykazali się szczególnym wkładem w rozwój Cechu. Lista odznaczonych:

 

 

22 marca 2016 r. odbyła się XVIII Sesja Rady Miejskiej, zwołana w trybie nadzwyczajnym,
w której uczestniczyło 14 radnych (nieobecny radny Leszek Sommerfeld).

Obrady rozpoczęły się uczczeniem pamięci ofiar zamachu terrorystycznego w Brukseli minutą ciszy.

środa, 16 marca 2016 10:39

Komunikacja - sprawy bieżące

Członkowie Stowarzyszenia Komunikacja w Wągrowcu, którego jestem wiceprezesem, spotkali się, aby przedyskutować bieżące problemy związane z transportem w naszych gminach. Na zebraniu podjęto decyzję, że wesprzemy gminę Czerwonak w jej ostatnich działaniach. Uznaliśmy, iż powstanie dwóch dwupasmowych jezdni w okolicach spalarni jest kwestią istotną nie tylko dla mieszkańców Koziegłów czy Czerwonaka, ale także właśnie bardziej odległych gmin. Wielu naszych mieszkańców regularnie dojeżdża do Poznania do pracy czy szkoły, dogodny dojazd do i z tego miasta, bez stania w kilometrowych korkach, jest dla nich sprawą niezmiernie ważną. Na ten temat będę też w najbliższych dniach rozmawiał z wójtem Czerwonaka Jackiem Sommerfeldem.

Strona 1 z 4

Używamy ciasteczek (cookies) aby ciągle udoskonalać naszą stronę. Pliki cookies nie stanowią zagrożenia dla Twojego komputera. Aby nie akceptować tych plików, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Akceptuję pliki cookie z portalu murowana-goslina.pl.

EU Cookie Directive Module Information