1logo

Edukacja
wtorek, 21 lutego 2017 09:08

Granda trwa

Od 02.02.2017 w Bibliotece Publicznej MiG odbywają się cykliczne warsztaty dla dzieci w ramach projektu „Wielka granda w bibliotece”. Warsztaty mają na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci nieuczestniczących w edukacji przedszkolnej oraz integrację wielopokoleniową. Mali uczestnicy warsztatów wykonali już wizerunek bajkowego Tupcia Chrupcia metodą origami płaskiego, która doskonale wspomaga rozwój dzieci. 

6 lutego 2017 r. odbyła się XXIX Sesja zwołana w trybie nadzwyczajnym, w której uczestniczyło 13 radnych. Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Murowana Goślina do nowego ustroju szkolnego. Zgodnie z nowym prawem oświatowym sześcioletnia szkoła podstawowa staje się ośmioletnią szkołą podstawową.

30 stycznia br. odbyło się spotkanie Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej, w której wzięli udział wszyscy Radni RM, a przybyli także licznie nauczyciele oraz rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Na komisję burmistrz Dariusz Urbański skierował pod debatę uchwałę, zgodnie z którą uczniowie SP1 w najbliższych latach będą się uczyli w dwóch budynkach (SP1 i Gimnazjum nr 1). Ewentualne przeniesienie całej szkoły na ul. Mściszewską będzie możliwe w przyszłości tylko wówczas, jeśli liczba uczniów umożliwi naukę w tym budynku na jedną zmianę, a także budynek zostanie przystosowany do przyjęcia najmłodszych uczniów. 

środa, 01 lutego 2017 09:26

Ferie zimowe w ośrodku kultury trwają!

Cześć, witajcie! Jeszcze zdążycie się załapać na fajne zajęcia w Ośrodku Kultury przy ul. Mściszewskiej 10 w czasie ferii zimowych! Zobaczcie fotorelację z pierwszego dnia zajęć plastycznych „inaczej”. Działo się w dwóch pracowniach pod hasłem „Zimowe obrazy i robo-bałwany”. Uczestnicy warsztatów tworzyli fakturowe obrazy zimy za pomocą usypywanych na bristolach ziaren, soli, grochu i gniecionego papieru. Powstały wspaniałe pejzaże z wyobraźni.

Od wieków w Murowanej Goślinie zamieszkują rzemieślnicy. Chcąc zabezpieczyć własne interesy przedstawiciele jednego lub kilku podobnych zawodów organizowali się w stowarzyszenia zwane cechami. Do podstawowych zadań bractw należało reprezentowanie interesów członków wobec właścicieli miasta, ochrona przed konkurencją, porządkowanie hierarchii zawodowej (uczeń – czeladnik – mistrz), pilnowanie jakości towarów, kontrolowanie cen i ściganie oszustów. Członkowie cechów uczestniczyli także w życiu społecznym Gośliny podczas uroczystości miejskich, państwowych czy kościelnych.

 

wtorek, 31 stycznia 2017 10:09

Pamięci Kazimierza Karasiewicza

W środę 25 stycznia 2017 r. o godz. 12.00 w Szkole Podstawowej w Łopuchowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać śp. Kazimierza Karasiewicza. Inicjatorami odsłonięcia tablicy właśnie w Łopuchowie była również rodzina Kazimierza Karasiewicza, głównie siostrzenica Elżbieta Zastrożna wraz z mężem Bogusławem. Samo miejsce odsłonięcia tablicy zaproponował pochodzący z Łopuchowa Wójt Czerwonaka Jacek Sommerfeld. Pierwsze rozmowy miały miejsce już kilka lat temu, szkoła prowadzona była wtedy przez fundację. Ostatecznie współpraca ze Stowarzyszeniem Przyjaciele Łopuchowa, które od dwóch lat prowadzi Szkołę Podstawową w Łopuchowie, pozwoliła doprowadzić projekt do finału.

         

wtorek, 31 stycznia 2017 08:04

Łączy nas historia

„Jako, że pamięć rzeczy ludzkich szybko przemija, przeto słusznym jest zwyczaj utrwalania na piśmie ważniejszych zdarzeń, aby przekazać ich znaczenie następnym pokoleniom (…) niosąc przesłanie zgody i jedności naszej miejscowości.” – tak rozpoczynał się Akt Pamiątkowy, jaki uczestnicy spotkania i wystawy „Łączy nas historia” własnoręcznie podpisali i zamknęli wraz z osobistymi pamiątkami na 25 lat w Kapsule Czasu – a więc do 2042 roku. Wszystko to odbywało się 20 i 21 stycznia b.r. – dokładnie w pięciolecie otwarcia świetlicy wiejskiej w Rakowni.

 

W grudniu 2016 roku Burmistrz Dariusz Urbański powołał zespół ds. reformy złożony z dyrektorów szkół, przedstawiciela Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie i przedstawiciela Urzędu.  Celem pracy zespołu było przeanalizowanie zatrudnienia pracowników oświaty na najbliższe lata oraz potrzeb szkół związanych z wprowadzeniem reformy. Zespół wraz z Radnymi odbył również wizję lokalową w budynkach szkolnych.

środa, 26 października 2016 10:46

Dzień Edukacji Narodowej

12 października w auli Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pierwszy raz, została przyjęta koncepcja wspólnego świętowania wszystkich pracowników związanych z  oświatą na terenie gminy Murowana Goślina. Burmistrz, Dariusz Urbański zaprosił zarówno pracowników szkół, przedszkoli jak i emerytów. Podczas spotkania zostały wręczone nagrody burmistrza dla dyrektorów szkół i nauczycieli oraz statuetki Aniołów dla przedstawicieli organizacji pozarządowych wyróżnionych w projekcie "Nakręćmito! MUROWANA (re) AKTYWACJA". realizowanym przez młodzież z Gimnazjum nr 1  pod opieką Jakuba Niewińskiego .

środa, 14 września 2016 08:41

Moja przygoda w muzeum

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie po raz kolejny uczestniczyli w XXXVIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży pt. „Moja przygoda w muzeum. Dialogi artystyczne”, organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Inspiracją do wykonania prac na konkurs była wystawa pt. „Malarze Normandii”, którą uczniowie obejrzeli w listopadzie 2015 roku w CK Zamek w Poznaniu.

 

wtorek, 28 czerwca 2016 14:04

Wyjazd gimnazjalistów do Katynia i Londynu

„Byłem już na wielu wyjazdach i wycieczkach, (…) ale ten wyjazd (…) mogę uznać za najbardziej udany i wyjątkowy.”, „Wyjazd do Katynia pozostanie na zawsze w mojej pamięci. Jest to na pewno spełnienie marzeń wielu osób. Pojechałam tam nie wiedząc co na mnie czeka, wróciłam bogatsza o niepowtarzalne przeżycia. „PAMIĘTAMY!”

środa, 08 czerwca 2016 11:59

Bajkowy piknik

W sobotę 4 czerwca odbyły się Żakinada i piknik w Szkole Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie. Tego dnia postaci z bajek i baśni opanowały nie tylko teren szkoły, ale także – w barwnym i wesołym korowodzie - okoliczne ulice i plac Powstańców Wielkopolskich. Smerfy, Minionki, Pszczółka Maja i jej przyjaciele (z pajęczycą Teklą włącznie!), a wśród starszych dzieci zombie czy postaci Star Wars – te stroje najsilniej przebijały się w tłumie. Nie zawiedli też nauczyciele, którzy przebraniami przyciągali wzrok, czasami zachwycali, a czasami przerażali.

 

Schloß Trebnitz. Mała, urokliwa niemiecka wioska nieopodal granicy z Polską. Uczniowie z Murowanej Gośliny oraz Lisewa Malborskiego przez tydzień dzięki wsparciu finansowego Unii Europejskiej (Program Erasmus Plus) wspólnie
z młodymi ludźmi z Ukrainy, Czeczenii, Afganistanu, Syrii, Iranu uczestniczyli
w projekcie "Budujemy Mosty: Europa" realizowanym przez stowarzyszenie Kreisau - Initiative założone w 1989 roku przez wschodnich i zachodnich berlińczyków, aby wspierać powstanie i działalność Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Od 16 do 30 maja w holu górnym Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego
w Murowanej Goślinie przy ulicy Mściszewskiej 10 w godzinach pracy szkoły od 8:00 do 15:00 będzie można obejrzeć wystawę o Annie Frank
, autorce najbardziej znanego pamiętnika opisującego przeżycia dziecka w czasie II wojny światowej. Wystawa pt. „Anna Frank. Historia współczesna” jest częścią programu „100 lat dla pokoju w Europie” realizowanego przez Fundację Dom Pokoju we Wrocławiu. Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego jest jedną

wtorek, 17 maja 2016 13:54

Tak śpiewają przedszkolaki!

 

Dwa dni po Eliminacjach Gminnych XXI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2016, 12 maja w sali Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji odbyły się Eliminacje Powiatowe. Wzięły w nich udział dzieci z gmin: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Rokietnica, Pobiedziska, Tarnowo Podgórne, Swarzędz i gospodarze Murowana Goślina. Przed jury zaprezentowało się 24 wykonawców.

 

Pod koniec kwietnia Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie w uznaniu za działania na rzecz tolerancji i edukacji równościowej
w osobach Mai Spychalskiej, uczennicy klasy interdyscyplinarnej „Hipolit” oraz jej wychowawcy Jakuba Niewińskiego, zostało zaproszone do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie na Wielką Galę projektu „Liderzy i Liderki Tolerancji” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

W dniach od 15 do 17 kwietnia w Murowanej Goślinie na zaproszenie Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej oraz Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego odbywała się wizyta studyjna Liderek Programu Liderzy Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach inicjatywy absolwentów Fundacji Szkoła Liderów. Trzy dni intensywnych warsztatów, wspólnych spotkań, dzielenia się dobrymi praktykami, rozmów na tematy formalne i nieformalne związane
z edukacją, łączeniem, akceptacją, smakowania idei cittaslow oraz lokalnych produktów pokazały naszym gościom miasto i gminę Murowana Goślina jako miejsce przyjazne mieszkańcom oraz inwestorom.

 

Kolejne działanie w ramach projektu „Nakręćmito! MUROWANA (re) AKTYWACJA” realizowanego przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej we współpracy z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie
w ramach Programu Równać Szanse Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności odbyło się
w przepięknej wiosennej scenerii białężyńskich pól i łąk. To właśnie tam od wielu lat prężnie działają druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. W ramach naszego  projektu od września poznajemy ich pełne poświęcenia zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej oraz całego ekosystemu. Umiejętności strażaków przydają się nie tylko podczas pożarów czy wypadków, ale także w innych, bardzo nieprzewidywalnych sytuacjach. Taka właśnie miała miejsce w połowie kwietnia w Starczanowie.  Strażacy wyciągnęli ze stawu sarnę i zaopiekowali się nią aż do przyjazdu weterynarza. Najtrudniejsze są jednak akcje związane
z wypadkami. Trzeba zachować zimną krew nawet wtedy, gdy widzi się znajomego lub sąsiada, który miał wypadek i jest w ciężkim stanie– mówi jeden ze strażaków.

W dniu 20 kwietnia 2016 r. po raz dwudziesty drugi młodzież szkół podstawowych uczestniczyła w Gminnym Konkursie Wiedzy Przyrodniczo-Leśnej. Konkurs od lat organizują wspólnie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, odbywa się zawsze w kwietniu z okazji Dnia Ziemi.

 

Jesteśmy już na półmetku naszego projektu „Nakręćmito! MUROWANA (re) AKTYWACJA” realizowanego przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej we współpracy z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie w ramach Programu Równać Szanse 2015 Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Luty obfitował nie tylko w udany wyjazd studyjny do Łodzi, w trakcie którego spotkaliśmy się ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej.

Strona 1 z 3

Używamy ciasteczek (cookies) aby ciągle udoskonalać naszą stronę. Pliki cookies nie stanowią zagrożenia dla Twojego komputera. Aby nie akceptować tych plików, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Akceptuję pliki cookie z portalu murowana-goslina.pl.

EU Cookie Directive Module Information