1logo

Kultura
środa, 22 lutego 2017 09:17

Karnawałowo – folkowo

Koncerty karnawałowe Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie stały się już dobrą tradycją i na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. W tym roku odbyły się po raz trzynasty i choć liczba trzynaście jest od wieków uznawana za pechową, to koncerty były bardzo udane. Przypomnę, że od 2014 roku organizujemy dwa występy, ponieważ aula gimnazjum nie pomieściłaby wszystkich fanów naszej orkiestry. I tak też było w tym roku, w sobotę i niedzielę (16 i 17 lutego) gościliśmy prawie pięćset osób. Kapelmistrz Mateusz MJ Sibilski za każdym razem zaprasza jako gości innych artystów. 

czwartek, 16 lutego 2017 13:47

MALARKI w Galerii na Wzgórzach

W piątkowy wieczór 10 lutego 2017 r. w Galerii na Wzgórzach w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza” odbyło się otwarcie wystawy pt. „MALARKI”. Autorkami prac są Elżbieta Piechowiak i Wiesława Drożdż.

Panie związane są ze środowiskiem twórców plastyki w Obornikach. Prace pokazane na wystawie pochodzą w głównej mierze z okresu ich działalności w Obornickim Ośrodku Kultury w pracowni malarstwa. Postawę twórczą autorek cechuje determinacja w dążeniu do celu. Celem dla autorek było zostać malarkami.

 

czwartek, 02 lutego 2017 13:14

Czwarta wystawa Mobilnych

W sobotę 28 stycznia 2017 r. w „Galerii na Wzgórzach” w Klubie Osiedlowym Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie odbył się wernisaż prac fotografików mobilnych. Autorzy przysłali na wystawę ponad 150 fotografii wykonanych techniką wykorzystującą aparat telefoniczny smartfon z wbudowanym aparatem fotograficznym. Przypomnijmy, stąd nazwa grupy artystów fotografików "MOBILNI", ponieważ posługują się oni przy robieniu zdjęć wyłącznie telefonami. W naszej galerii gościmy artystów z całej Polski. 

czwartek, 26 stycznia 2017 10:54

Ostatnie dźwięki kolęd

W niedzielę 22 stycznia w kościele farnym w Murowanej Goślinie wybrzmiały ostatnie już dźwięki kolęd. W koncercie zorganizowanym przez MGOKiR i parafię pw. św. Jakuba Apostoła wystąpiły zespoły chóralne: Chór Dziecięcy "Canzona", Canzona Kameralna, Canzona-Absolwent pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej i Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej z akompaniamentem Weroniki Jarzyńskiej.

środa, 11 stycznia 2017 11:11

Do Siego roku!

W Nowy Rok 2017 na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina licznie odpowiedzieli mieszkańcy. Goślińska publiczność w rok 2017 weszła w rytmie przebojów operetki. Koncertowa sala Gimnazjum nr 1 stała się w tym dniu jedną z największych scen operetkowych w Polsce. Ponad czterystu gości zasiadło na widowni, a taką liczbą miejsc na widowni mogą poszczycić się tylko największe teatry Poznania, czy innych miast w kraju. Koncert tradycyjnie rozpoczął się od wzniesienia toastu lampką szampana i złożenia życzeń przez przewodniczącego Konrada Strykowskiego w imieniu burmistrza Dariusza Urbańskiego i Radnych Rady Miejskiej. 

środa, 11 stycznia 2017 10:52

Kolędujmy Małemu

Tradycją stało się kolędowanie w Święto Objawienia Pańskiego. Już po raz siódmy w kościele pw. św. Jakuba Apostoła odbyło się wspólne śpiewanie kolęd z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP pod batutą Mateusza Sibilskiego. Orkiestra Dęta uświetniła muzycznie wieczorną mszę św., po niej przy licznie zgromadzonej publiczności w kościele św. Jakuba grano i śpiewano piękne kolędy. 

 

środa, 21 grudnia 2016 10:14

Wyjątkowa modlitwa pieśnią

W kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa na Zielonych Wzgórzach w niedzielę 18 grudnia br. tradycyjnie publiczność i wierni spotkali się aby modlić się w nietypowy sposób. Adventus, czyli przyjście, dla chrześcijan jest czasem oczekiwania na Boże Narodzenie.

 

wtorek, 13 grudnia 2016 13:22

Koncert z okazji św. Cecylii

Można śmiało powiedzieć, że do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie na stałe powróciły koncerty z okazji św. Cecylii, patronki śpiewu, muzyki kościelnej, chórów i organistów. W niedzielę 27 listopada br. już po raz trzeci odbyła się msza św. w intencji chórzystów, śpiewaków i muzyków z udziałem Chórów „Canzona” pod dyrekcją prof. Elżbiety Wtorkowskiej i Chóru Mieszanego „Vocantes” pod dyrekcją prof. Leszka Bajona. Chóry uświetniły swoim śpiewem liturgię mszy św, a po mszy dały krótki koncert, przeważały utwory w duchu maryjnym. Cieszy fakt, że na koncercie zostało większość uczestników mszy św. Chórom podziękowali Burmistrz Dariusz Urbański i Proboszcz ks. Sławomir Jessa . Nie zabrakło tradycyjnych „michałków”.

Tekst i zdjęcia Arleta Włodarczak

W sobotę 26 listopada 2016 r. już po raz siódmy w Murowanej Goślinie odbył się Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów. Cele konkursu to m.in.: promowanie muzyki wśród dzieci i młodzieży, popularyzacja muzyki polskiej, prezentacja umiejętności pianistycznych ruchu amatorskiego i wyłonienie młodych talentów W nawiązaniu do Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski tegoroczna edycja poświęcona została muzyce polskiej. Uczestnicy zaprezentowali dwa utwory (kompozycje epoki klasycyzmu lub romantyzmu oraz muzykę współczesną).

 

piątek, 25 listopada 2016 10:09

Konkurs pieśni patriotycznych

            9 listopada 2016r. w Sali Gościnnej Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego odbył się

VI Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej.

Konkurs jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Wśród licznie zgromadzonej publiczności pojawili się goście – zastępca burmistrza Pan Krzysztof Oczkowski, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz rodziny finalistów konkursu.

piątek, 25 listopada 2016 10:06

„Najważniejsza jest intencja”

Teatr Małych Form, działający w goślińskim ośrodku kultury podjął ogromne wyzwanie. W niedzielny wieczór 20 listopada br. zmierzył się z „Kwartetem dla czterech aktorów”, sztuką znakomitego dramaturga, kompozytora i muzykologa Bogusława Schaeffera. Reżyser spektaklu Marcin Matuszewski zaproponował widzom miejsca z czterech stron sali, w środku na scenie czterech aktorów. Pełen błyskotliwego aktorstwa spektakl powstający w interakcji z publicznością, częściowo improwizowany spotkał się z gorącym przyjęciem, aktorzy zostali poddani okrutnej próbie wytrzymałościowej, a całość była sporą dawką humoru, absurdu oraz wątpliwości zasianych przez występujących podczas ich specyficznych rozważań.

poniedziałek, 14 listopada 2016 12:13

„Jesienna zaduma, malowana wierszem”

Po raz kolejny nasz ośrodek kultury zapełnił się mistrzami władania słowem, a to za sprawą Eliminacji Gminnych do XXII Powiatowego Konkursu Młodych Recytatorów „Jesienna Zaduma”, którego głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury „Sokół” w Czerwonaku.

„Kocham Cię jak Irlandię”, czyli niezapomniany rockowy wieczór

Tradycyjnie początek listopada od wielu lat w naszej gminie kojarzy się z muzyką rockową. To już od kilkunastu lat Ośrodek Kultury organizuje imprezę dla wszystkich fanów mocnego grania o nazwie Mur Off Rock. Tegoroczna dwunasta edycja odbyła się 5 listopada w Piwnicy Pub II.

wtorek, 08 listopada 2016 15:05

„ZNANE TWARZE PORTRETY GOŚLINIAKÓW”

W piątek 28 października 2016 r. w „Galerii na Wzgórzu” w ośrodku kultury przy ul. Mściszewskiej 10 odbył się wernisaż prac Ireny Dukat pt. „ZNANE TWARZE PORTRETY GOŚLINIAKÓW”. Po dwóch latach od powstania pomysłu na sportretowanie Gośliniaków długo oczekiwane portrety ukazały się oczom widzów. „Przedstawione osoby to Ci, dla których Ziemia Goślińska i jej mieszkańcy nie są lub nie byli obojętni”, pisze Irena Dukat w katalogu do wystawy. Ekspozycja składa się z czterdziestu pięciu prac na papierze, wykonanych w technice rysunku ołówkiem. Autorka w portretach Gośliniaków szuka prawdy w ich twarzach i pozwala widzom zajrzeć im w oczy, ku pamięci, z wdzięczności, szacunku i zwykłej sympatii. Przedstawia osoby żyjące współcześnie jak i postacie już historyczne wiążąc je węzłem pamięci w sercu poza czasem i przestrzenią. Powiedzenie „uwiecznić kogoś w portrecie” tutaj się materializuje.

wtorek, 08 listopada 2016 15:01

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY W SENIE "i"

Karol Izert, Jakub Karpisiak, Michał Pawłowski i Marcin Matuszewski, czyli Teatr Małych Form 21-23 października br. spędzili w Krakowie na festiwalu teatralnym stając w szranki z trzynastoma innymi grupami teatralnymi z całej Polski. Festiwal odbywał się w MDK im. Andrzeja Bursy. Świetna organizacja, warunki sceniczne i zaplecze, sprawiły, że panowie z naszego teatru, jak mówią, poczuli się bardzo artystycznie. Choć nie zdobyli żadnej nagrody, mieli okazję podziwiać świetne wykonania spektakli teatrów amatorskich z różnych stron naszego kraju. W skład komisji oceniającej zasiedli KATARZYNA DESZCZ - reżyserka teatralna ŁUKASZ DREWNIAK - krytyk teatralny WIKTOR LOGA-SKARCZEWSKI - aktor, pedagog, reżyser Jak mówi Marcin Matuszewski - musimy się jeszcze dużo nauczyć. Poziom spektakli był momentami oszałamiający. My pojechaliśmy z "Kwartetem dla czterech aktorów". Mimo bardzo dobrej oceny naszego spektaklu przez Mikołaja Grabowskiego w czerwcu tego roku, okazuje się, że dzieło to tak mocno tkwi w umysłach, jest w wykonaniu pierwotnego składu tak kultowym wydarzeniem, że jury świetnie znające twórczość Schaeffera i wymienione wykonanie, spodziewa się znacznie więcej. I słusznie. Będziemy więc pracować nad "więcej". Arleta Włodarczak Fot. z archiwum MDK im. Andrzeja Bursy w Krakowie

wtorek, 25 października 2016 07:08

„Gorące dziewczyny”

Ostatnio ponura jesienna aura wielu z nas nie nastawiała optymistycznie do świata. Jednak w sobotni wieczór 22 października br. aula Gimnazjum nr 1 rozbrzmiewała salwami śmiechu. A wszystko to za sprawą Babskiego Kabaretu Old Spice Girls. Tworzą go trzy znakomite aktorki: Emilia Krakowska, Barbara Wrzesińska i Lidia Stanisławska.

środa, 19 października 2016 06:29

Radosne 35. lat „Canzony”

„Kiedy przed 35 laty zakładałam Chór Dziewczęcy, nie planowałam tak dalekiej jego przyszłości…” to słowa prof. Elżbiety Wtorkowskiej ze wstępu do urodzinowego folderu.

środa, 12 października 2016 15:19

„Imieniny u Zosi”

Pod takim hasłem w niedzielne popołudnie 9 października br. w sali ośrodka kultury odbyła się I Goślińska Biesiada. Na biesiadę zaprosił zespół śpiewaczy PZERiI „Goślinianka”

 

wtorek, 11 października 2016 15:28

Canzona w Grecji

 

Chór Żeński "Canzona" z Murowanej Gośliny zakwalifikował się w bieżącym roku do udziału w V Międzynarodowym Konkursie Chóralnym "Music&See" w Paralii w Grecji. Konkurs trwał od 19 do 24 września. Koncerty festiwalowe odbyły się w Paralii, znanym kurorcie na wybrzeżu olimpijskim nad Morzem Egejskim oraz w pobliskim miasteczku -  Katerini. W festiwalu wzięło udział 16 zespołów z siedmiu krajów: Bułgarii, Macedonii, Estonii, Czarnogóry, Słowenii, Libii i Polski. Jedenaście z nich stanęło do dwuetapowego konkursu. Na szczególną uwagę zasługują prezentacje konkursowe dwóch zespołów akademickich: Chóru Uniwersytetu z Koper w Słowenii pod dyrekcją Mirko Ferlana, który to zespół zdobył główną nagrodę konkursu - Statuetkę Vlado Kostova oraz Fayha Choir z Tripoli z Libii, prowadzony przez Barkeva Talakiana, prezentujący niezwykłą arabską muzykę chóralną. Występy konkursowe oceniało międzynarodowe jury, któremu przewodniczyła prof. Theodora Pavlovitch z Bulgarian Nationale Academy of Music w Sofii. Ponadto w jury zasiadali: prof. Gabriella Thèsz z Franz Liszt Academy of Music w Budapeszcie oraz prof. Sasho Tatarchevski z Faculty of Music w Skopje. Ten ostatni wraz ze swoim chórem uniwersyteckim weźmie udział w przyszłorocznej, jubileuszowej X edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie.

22- osobowy Chór Żeński "Canzona" zaprezentował program, na który składały się kompozycje sakralne Piotra Jańczaka, Javiera Busto, tradycyjną pieśń bułgarską, "Prząśniczkę" Stanisława Moniuszki oraz w finale "Danzę" Lindy Spevacek, z układem choreograficznym z wachlarzami. W dwóch ostatnich kompozycjach na fortepianie akompaniowała Weronika Jarzyńska. Canzona otrzymała II miejsce oraz nominację do udziału w konkursie o Grand Prix. Podczas tej prezentacji chór wykonał dwa polskie utwory: Józefa Świdra "Jubilate Deo" i Stanisława Wiechowicza "Powiewaj wiatreńku".

Nasz zespół był jedynym reprezentującym na konkursie Polskę. Tym bardziej cieszymy się z dobrej opinii jurorów, dotyczącej poziomu artystycznego oraz bardzo życzliwego przyjęcia przez pozostałe zespoły biorące udział w konkursie i festiwalu. Udział w konkursie w części kosztów aplikacji, zakwaterowania i wyżywienia został sfinansowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji. Koszty podróży, tj. transfer autokarowy z Murowanej Gośliny na lotnisko Warszawa-Modlin i z lotniska w Salonikach do Paralii w obie strony oraz podróż samolotem z Warszawy do Salonik opłaciły chórzystki zespołu "Canzona".

Elżbieta Wtorkowska

Fot. Wojciech Błachowicz

wtorek, 04 października 2016 08:59

Canzona w Grecji

Chór Żeński "Canzona" z Murowanej Gośliny zakwalifikował się w bieżącym roku do udziału w V Międzynarodowym Konkursie Chóralnym "Sing&See" w Paralii w Grecji. Konkurs trwał od 19 do 24 września. Koncerty festiwalowe odbyły się w Paralii, znanym kurorcie na wybrzeżu olimpijskim nad Morzem Egejskim oraz w pobliskim miasteczku -  Katerini. W festiwalu wzięło udział 16 zespołów z siedmiu krajów: Bułgarii, Macedonii, Estonii, Czarnogóry, Słowenii, Libii i Polski. Jedenaście z nich stanęło do dwuetapowego konkursu. Na szczególną uwagę zasługują prezentacje konkursowe dwóch zespołów akademickich: Chóru Uniwersytetu z Koper w Słowenii pod dyrekcją Mirko Ferlana, który to zespół zdobył główną nagrodę konkursu - Statuetkę Vlado Kostova oraz Fayha Choir z Tripoli z Libii, prowadzony przez Barkeva Talakiana, prezentujący niezwykłą arabską muzykę chóralną. Występy konkursowe oceniało międzynarodowe jury, któremu przewodniczyła prof. Theodora Pavlovitch z Bulgarian Nationale Academy of Music w Sofii. Ponadto w jury zasiadali: prof. Gabriella Thèsz z Franz Liszt Academy of Music w Budapeszcie oraz prof. Sasho Tatarchevski z Faculty of Music w Skopje. Ten ostatni wraz ze swoim chórem uniwersyteckim weźmie udział w przyszłorocznej, jubileuszowej X edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie.

Strona 1 z 6

Używamy ciasteczek (cookies) aby ciągle udoskonalać naszą stronę. Pliki cookies nie stanowią zagrożenia dla Twojego komputera. Aby nie akceptować tych plików, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Akceptuję pliki cookie z portalu murowana-goslina.pl.

EU Cookie Directive Module Information